Kodlama Nasıl Öğrenilir?

Teknolojinin ilerlemesi ile doğru orantılı olarak teknoloji çağı da her geçen gün gelişmeler göstermektedir. Bu teknoloji ile kullanılmakta olan ürünlerin neredeyse tamamı farklı kodlardan oluşmakta ve bu kodlar ile bir araya getirilmektedir. Bu sebeple de günümüzün ve yakın geleceğin en gözde mesleklerinden birisi programcılık ve kodlama olmuştur. Buna bağlı olarak da her türlü platformdan kodlama eğitimi verilmeye başlanmıştır. Verilen bu eğitimler doğrultusunda çok sayıda kişi farklı uygulamalar tasarlayabildiği gibi birbirinden çeşitli ürünleri de bir araya getirmiştir. Bu sayede yazılım eğitimi de verilmeye başlanarak, teknoloji alanında yapılan çalışmalar bir hayli artmıştır.

Alana karar verip, programlama dili de seçildikten sonra kişi ufak adımlar ile yazılım eğitimi almaya başlamalıdır. Bu eğitim süreci kişiden kişiye büyük değişiklikler göstermektedir. Hangi program üzerinde işlem yapılacak ise öncelikle o programın demo tarzında uygulamaları kullanılmalıdır. Bu sayede programın ana ara yüzüne geçilmeden önce ufak da olsa bir tecrübe kazanılacaktır. Bununla birlikte de programlama işlemlerine ufak ufak girilebilecektir.

Kodlama Yapabilmek İçin Neler Gereklidir?

Kodlama yapabilmek için öncelikle kişinin kendisini tatmin edici cevaplar üretmesi gerekmektedir. Kodlamanın ne için yapılacağına, neden yapılacağına karar vermek gerekmektedir. Bu sayede daha doğru ve kişiye uygun bir yol izlenebilmektedir. Sadece bununla kalmayıp, her kişi tecrübeli olduğu alanlarda kodlama eğitimi alarak ortaya daha harika ürünler çıkarabilmektedir. Buna bağlı olarak da öncelikle adaylar ne istediğine karar vermeli ve bu doğrultuda hareket etmelidir.

Karar verme aşamasından hemen sonra yazılım eğitimi alabilmek adına istenilen programlama dili mevcuttur. Her yazılımın, kendisine özgü bir programlama dili mevcuttur. İOS üzerinde kodlama yaparak farklı yazılımlar üretecek kişiler Swift’i öğrenmek zorundadırlar. Windows üzerinden işlem yaparken farklı bir dil ve Anroid üzerinden yazılım geliştirilirken daha farklı programlama dilleri kullanılır. Bu sebeple kişi bu aşamada kendisine daha yakın gelen donanımlar üzerinden geliştirmeye başlamalı ve öncesinde bu yazılımların programlama dilini detaylıca öğrenmelidir.

Kodlama İçin Hangi Alternatifler Değerlendirilebilir?

Kodlama eğitimi alabilmek için piyasada çok fazla sayıda kitap bulunabilmektedir. Türkçe dile çevrilmiş eğitim kitabı az olsa da İngilizce dili ile yazılmış binlerce kitap bulunabilmektedir. Bu kitaplar içerisinde kodlama eğitimlerine giriş bilgileri verildiği gibi, programlama dilleri ile de gerekli açıklamalar yapılmaktadır. Kitap okumayı veyahut da genel anlamda okumayı seven kişiler ortalama 1 – 2 kitap ile genel kodlama eğitimi alabilmektedir. Alınan eğitimler doğrultusunda kısa süreler içerisinde adaylar tatmin edici seviyeye ulaşabilmekte ve hedeflerinin büyük bir kısmını gerçekleştirmeye başlamaktadır.

İnternet’in sayısız nimetlerinden bir diğeri ise kodlama amacı ile üretilen oyunlardır. Çoğu kişi, farklı uygulamalar oluşturabilmek adına programlama dili öğrenmektedir. Bu sebeple de programlama dillerini adaylara öğretebilmek amacı ile farklı oyunlar tasarlanmıştır. Tasarlanan ve piyasada ücretsiz indirilebilen bu oyunlar üzerinden çeşitli alternatifler değerlendirilebilmektedir. Browser niteliğinde olan oyunlara direkt olarak tarayıcılardan erişmek mümkündür. Bu sayede her aday kolaylıkla oyunlara erişim sağlayarak bu oyunlardan yardım alarak programlama dillerini öğrenebilmekte ve dolaylı yoldan kodlama eğitimi almaktadır.